1. srečanje v novem šolskem letu

za ljubezen in za narod

Moderator: pigs

janko
Prispevkov: 105
Pridružen: Po Apr 16, 2007 9:15 pm

1. srečanje v novem šolskem letu

OdgovorNapisal/-a janko » Pe Avg 21, 2009 9:14 am

Dragi zakonci. Lep pozdrav.

Z Jankom samo preverjava, če še vedno drži, da se dobimo 2. torek v septembru, torej 8. septembra 2009, ob 18h.
Na zadnjem srečanju smo se dogovorili, da se takrat zmenimo za nadaljna srečanja.
Prvo srečanje pripravi p. Jernej, tako da kar veselo na delo:)
Sedaj smo en teden na morju (morava se malo pohvalit), tako da ne bova nič čekirala mejla.
Če pa slučajno nimate kaj delati in gledate v luft, si preberita zelo dober članek v Sobotni prilogi (8.avgust) z naslovom OTROCI STRAHU.

lp familija Potočnik

Maja B
Prispevkov: 66
Pridružen: Ne Feb 12, 2006 8:39 pm

Re: 1. srečanje v novem šolskem letu

OdgovorNapisal/-a Maja B » Pe Avg 21, 2009 12:08 pm

Živjo,

Marko bo sicer na Škotskem, jaz pa sem nameravala priti. Verjetno je smiselno, da se za termin dogovorimo čim prej, da lahko rezerviramo primeren prostor v Antonovem domu, po drugi strani pa je mogoče, da do 8. septembra vsi še ne bomo imeli določenih terminov za druge obveznosti ...

Potočniki, uživajte na morju, tudi drugi se lepo imejte, kjerkoli že boste.

Maja in Marko

pjernej
Prispevkov: 22
Pridružen: Pe Feb 08, 2008 2:58 pm
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: 1. srečanje v novem šolskem letu

OdgovorNapisal/-a pjernej » So Avg 22, 2009 10:07 pm

Lepo pozdravljeni!
Z malo zaostanka pošiljam vprašanja (temo) za naše prvo letošnje srečanje. Zaenkrat še velja torek, 8.9. ob 18h v Antonovem domu na Viču. O morebitnih spremembah termina bi kaj rekli tudi na srečanju (če se bo zdelo potrebno). Na zadnjem srečanju pred počitnicami smo se kar podrobno dogovorili o načinu našega nadaljnjega dela, lahko si to malo „osvežite“ (http://pig.si/viewtopic.php?f=20&t=1033). Bomo vsekakor pogledali, kje smo s stvarmi (varstvo (+dodaten prostor), duhovne vaje ...).
Kdor bo manjkal ali zamudil, me lahko obvesti na 040/644-164 oz. jernej.kurincic@rkc.si.

In naša tema?
Z „Vidrovega seznama“ sem si izbral naslednje:
Kako razumeva in živiva obljubo zvestobe

Najprej odlomek iz SP, preberite si 16. poglavje Ezekiela.
Perspektiva je z moške plati, ampak, mislim da se da vživet tudi v obratno. V osnovi gre za besedilo, ki je bilo verjetno najprej čisto običajna žalostinka razočaranega moškega, potem pa je v Svetem pismu zasijala v novi luči, ko je postala podoba za nezvestobo Izvoljenega ljudstva svojemu Bogu. Še preden gremo k osebnim pomenom, je na mestu takšno, „objektivno“ branje.
Z duhovne perspektive najprej vabim k razmišljanju o svoji osebni nezvestobi – do Boga, do sebe, do bližnjega … Kaj pri meni osebno najpogosteje povzroči, da prelomim dano obljubo? Strah, občutek pomanjkanja svobode, obup, utrujenost, brezzveznost, naveličanost, maščevanje … Kaj v meni me, nasprotno, vzdržuje v zavezi, zvestobi (tako konstruktivne kot nekonstruktivne stvari): navajenost, varnost, strah pred drugačnim, čast, strah pred govoricami in sankcijami, navezanost … Koliko sem sposoben zavestno stati za svojimi odločitvami? In kaj pomeni biti zvest Bogu? O teh stvareh se potem pogovorite.
Vprašanja s stališča odnosa pa so:
1.Kakšno zgodovino ima najin odnos in tudi najine prejšnje zveze (če); kateri ostali odnosi so najbolj ogrožali najin odnos in kako sva to reševala? Kako naju najina preteklost (tudi od doma) v tem smislu zaznamuje; kakšen model prinašava od doma?
2.Na kakšen način sem nezvest jaz, na kakšnega ti (lahko bi razpravljali tudi o stereotipih, kako so nezvesti moški in kako ženske, a še pomembneje je, da veva v kontekstu jaz-ti)
3.Kje je razumna meja obnašanja, tako v telesnih stikih kot tudi v čustveni bližini; koliko se v dojemanju tega razlikujeva? Je kompromis tukaj lahko rešitev?
4.V kom/čem si iščem oporo in tolažbo po močno zaostrenih položajih? Mi to omogoča (blaži) ali otežuje vrnitev v konstruktiven zakonski odnos?
5.Koliko sva eden na drugega ljubosumna in v katerih primerih; koliko se v zakonu na to ozirati (upravičena in neupravičena ljubosumnost).
6.Kako se zaščitiva (eden drugega in vsak sebe) pred „vsiljivci“. Kje sva tukaj močna in kje šibka?
7.Koliko, kdaj in kako o svoji nezvestobi si je pametno povedati; je bolje, da ne bi preveč ranil, kaj zamolčati?
8.Kako se za svojo nezvestobo „odkupim“? Kaj od tega je legitimno, kaj učinkovito, kaj prilizovanje, kaj neuspešno? Kakšno vedenje pričakujem od drugega, ko se „vrnem“? Kako se vedem sam in kaj je (lahko) konstruktivno? S čim mi drugi omogoča „vrnitev“, s čim me ovira?

Skoraj gotovo ne bo časa, da bi se ukvarjali z vsemi temi vprašanji. Naj vsak par pač pripravi tako, da bo povzeto bistvo.
Se vidimo!

mir+dobro
pJ

PS: Gašper, kako se tale forum prepriča, da pokaže e-naslov kot hyperlink?









p. Jernej
mir+dobro

Maja B
Prispevkov: 66
Pridružen: Ne Feb 12, 2006 8:39 pm

Re: 1. srečanje v novem šolskem letu

OdgovorNapisal/-a Maja B » Po Avg 24, 2009 6:41 am

Hvala, p. Jernej, za izčrpno in zanimivo pripravljeno temo. Rada bi samo dodala, da sem zapisnik zadnjega srečanja s sklepi za naprej poslala na vaše e-naslove, tako da to poiščite v svojem e-nabiralniku (na dani povezavi je samo obvestilo Mirjam o eni pozabljeni žlički).

Veselim se srečanja,

Maja

Mirjam
Site Admin
Prispevkov: 301
Pridružen: To Mar 01, 2005 4:05 pm
Kraj: Ljubljana

Re: 1. srečanje v novem šolskem letu

OdgovorNapisal/-a Mirjam » Ne Avg 30, 2009 10:31 pm

Živjo,
prebrala sva sporočilo in temo, prideva. Tokrat najbrž sama, ker se Jožef rad pazi in gre včasih kar sam v varstvo.

Kmalu nasvidenje,
Mirjam in Janez
Ni potrebno, da v gorah vsakič dosežeš kak vrh, naučiti se moraš tudi, da te premagajo in se skromno zadovoljiš z dosegljivim.

Kljub temu boš prinesel domov dovolj radosti.
/J. Kugy/

Maja B
Prispevkov: 66
Pridružen: Ne Feb 12, 2006 8:39 pm

Re: 1. srečanje v novem šolskem letu

OdgovorNapisal/-a Maja B » Po Avg 31, 2009 6:51 am

Živjo!

Preletela sem sklepe zadnjega lanskega srečanja in pripenjam tiste glede teme in poteka srečanj, ki so posebej aktualni že za prvo srečanje.

Sicer pa, kot rečeno, na srečanje pridem sama, Marko bo na Škotskem, otroka pa pri mojih starših.

Lep teden,

Maja


TEME: Načeloma naj bi tudi vnaprej vsako srečanje pripravil en par, na začetku bi že določili, kdo pripravlja katero srečanje. Do prvega srečanja vsak par pripravi (vsaj) tri teme, ki se mu zdijo aktualne, to imamo lahko kot izhodišče, lahko se tekom leta seveda še kaj doda, eventuelno se oblikuje sklope. Prvo srečanje pripravi in vodi p. Jernej. Vprašanja za naslednje srečanje naj bi bila objavljena največ en teden po zadnjem srečanju, torej približno tri tedne pred srečanjem, da imamo dovolj časa za razmislek in pogovor.

POTEK SREČANJ: Srečanje začne par, ki ga pripravlja, in sicer najkasneje 5 minut čez uro, ki je določena. Par, ki bo zamudil ali bo odsoten, to sporoči paru, ki pripravlja srečanje. Na začetku uvedemo bolj poglobljeno molitev: za vsak par zmolimo po eno zdravamarijo za namen, ki ga izrazi par sam (to ostane molitveni namen za ta par tudi v naših osebnih/družinskih molitvah do naslednjega srečanja). V okviru molitve lahko tudi kaj zapojemo. Strinjamo se, da bi bili lahko bolj disciplinirani pri poročanju, zato poskusno uvedemo peščeno uro (omejitev posameznika na približno tri minute, bolj okvirno) - to nam to omogočilo več časa za debato, pogovor o obravnavani temi, kar si želi kar nekaj članov skupine.

janko
Prispevkov: 105
Pridružen: Po Apr 16, 2007 9:15 pm

Re: 1. srečanje v novem šolskem letu

OdgovorNapisal/-a janko » Sr Sep 02, 2009 11:28 am

Živjo.

Prebrala mail in sva navdušena nad temo. Ker je res veliko vprašanj, se bova potrudila izluščiti bistveno.

Zaenkrat kaže, da bo šel Izak z nama na zakonsko, ker je še majhen...bomo videli.

Špela in Janko


Vrni se na “Pigsovi zakonci”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov