tema 4. srečanje

za ljubezen in za narod

Moderator: pigs

Mirjam
Site Admin
Prispevkov: 301
Pridružen: To Mar 01, 2005 4:05 pm
Kraj: Ljubljana

tema 4. srečanje

OdgovorNapisal/-a Mirjam » Po Nov 30, 2009 12:10 pm

Živjo!

Vidimo se v torek 8.12. ob 18h, tema pa je vezana na tale odlomek iz revije Družina(zadnja številka, stran 15):

piše:Lidija Kociper
O čem se pogovarjati?

Pogovarjamo se lahko o marsičem- o stvareh in ljudeh, o zunanjosti in notranjosti, o plitvih stvareh in globokih, o drugih in sebi, o vsakdanjih dogodkih in velikih rečeh, o sedanjosti, preteklosti in prihodnosti, o dobrem in slabem, o dogodkih in doživetjih, o znanem in neznanem, o skrivnostih in dejstvih, o razmišljanju in spoznanjih, o vprašanjih in odgovorih, o problemih in rešitvah, o informacijah, o doživljanju, o čustvih, hrepenenjih, o osebnih in intimnih stvareh, o najinem odnosu...
Katere teme prevladujejo v naših pogovorih?
Vsak dan potrebujemo določene informacije: kam gre kdo izmed nas, kdaj pride, kaj in kdaj bomo jedli, kdo bo za kaj poskrbel-skratka, kako si bomo organizirali dan in kaj bomo delali. Čudovito je, če smo dobri organizatorji, da smo usklajeni in se znamo dogovarjati. Potem je življenje doma prijetnejše, vsekakor manj stresno. Lahko imamo občutek, da nas drugi poznajo in nas upoštevajo.
Vendar nismo le sodelavci. Vsak izmed nas prinaša domov del sveta, v katerem je bil. To so razni dogodki, prijetni ali tudi ne, tisto, kar se nas je dotaknilo in zabelilo naš dan. To je preprosto deliti ob vsakdanjih ritualih, če le posvetimo temu pozornost in čas, torej če imamo nekoga, ki nas bo poslušal in svoje delil z nami. Ob tem se spoznavamo in zanimamo drug za drugega. Ta svet lahko delimo tudi s kolegi in prijatelji.
Ob različnih dogodkih pridobivamo tudi določena spoznanja o sebi, drugih in o odnosih, ki jih imamo. In odnosi so tisti, ki nas delajo zadovoljne ali nezadovoljne. Tu so še naši občutki in čustva, ki nas prevzemajo. O svoji prizadetosti lahko spregovorimo tako, da obtožujemo druge. a kaj s tistim, kar še ostaja v nas, z našimi strahovi in neprijetnismi spoznanji o sebi? Ali z domačimi deliti ta del našega sveta ali ne? Ali je dom prostor, kjer si v največji meri lahko to, kar si? Smo sprejeti kot dobri in slabi,kot močni in šibki hkrati? Se nam ne bodo posmehovali, če bomo o tem spregovorili? Nas bodo še imeli radi? Si zakonca med seboj lahko delita ta notranji svet, v katerem se zrcali in preoblikuje to, kar doživljata že od otroštva? Če se v odnosu počutimo varne, potem bomo lahko delili ta svet, sicer ne.
Priložnost za pogovor: O čem se doma največkrat pogovarjamo? Katere teme prevladujejo v najinem pogovoru?


Vprašanja:
Katere teme prevladujejo v najinem dnevnem pogovoru?
Ali si znava vzeti čas za pogovor?
Kdaj in kje se pogovarjava?


Lep pozdrav,
Mirjam in Janez
Ni potrebno, da v gorah vsakič dosežeš kak vrh, naučiti se moraš tudi, da te premagajo in se skromno zadovoljiš z dosegljivim.

Kljub temu boš prinesel domov dovolj radosti.
/J. Kugy/

Mirjam
Site Admin
Prispevkov: 301
Pridružen: To Mar 01, 2005 4:05 pm
Kraj: Ljubljana

Re: tema 4. srečanje

OdgovorNapisal/-a Mirjam » Po Dec 07, 2009 4:07 pm

Svetopisemski odlomek, kot vzpodbuda in molitev v dneh pričakovanja Gospodovega rojstva:

Ps 141, 1-4


Prošnja za varstvo

Davidov psalm.
Gospod, kiličem te, pohiti k meni,
poslušaj moj glas, kadar te
kličem!
Moja molitev naj se kakor kadilo
usmerja predte,
vzdigovanje mojih rok kakor
večerna daritev.

Postavi, Gospod, stražo k mojim
ustom,
čuvaj vrata mojih ustnic!
Ne nagibaj mojega srca k slabi
besedi,
da bi počenjal krivična početja
z možmi, ki so hudodelci;
ne bom pokusil njihovih poslastic
Ni potrebno, da v gorah vsakič dosežeš kak vrh, naučiti se moraš tudi, da te premagajo in se skromno zadovoljiš z dosegljivim.

Kljub temu boš prinesel domov dovolj radosti.
/J. Kugy/


Vrni se na “Pigsovi zakonci”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov