12.marec - dan brez nakupov

ples, vabila, rumeni tisk

Moderator: pigs

Uporabniški avatar
marek
Prispevkov: 501
Pridružen: To Nov 23, 2004 10:58 am
Kraj: Vič
Kontakt:

12.marec - dan brez nakupov

OdgovorNapisal/-a marek » Pe Mar 11, 2011 9:33 am

Čedalje več ljudi ugotavlja, da je POTROŠNIŠTVO preseglo vse meje. V poštne nabiralnike dobivamo oglase, ko se vozimo po cesti vidimo le oglase, ni medija brez oglasa, v mestih so oglasi na vsakem koraku,.. skratka, BOMBANDIRANI smo z oglasnimi sporočili. Vse z namenom, da nam bodo podjetja končno omogočila izdelek, ki nam bo prinesel "dolgoročno srečo".
Le izdelek ali dva ali tri rabimo in bomo srečni na veke vekov, kako zlata so podjetja.

Seveda mi temu nasedemo, dopustimo da oglaševalska industrija razmišlja namesto nas in kupujemo čedalje več in več, po večini stvari, ki jih čez 1 mesec ne rabimo več! Na ta račun pa izginevajo gozdovi, število rib se zmanjšuje, tretji svet dela za preživetje, onesnaženost se veča, naravni viri se drastično kršijo, podjetja kruto tekmujejo med seboj za tržni delež, tudi na račun domače delovne sile in umazanega marketinga.

A mi nekako ne vidimo te POVEZAVE, ne znamo povezati vseh teh dogodkov, smo le nemočna lutka v rokah oglaševalske industrije. V resnici pa je to omogočeno zgolj zaradi nas samih, v resnici pa mi držimo ves ta sistem pokonci. Mi smo tisti, ki to dopuščamo, vsak posameznik zase.

Nakupuj manj, ŽIVI več

Eden od sloganov akcije. Se sploh zavedate, koliko denarja, časa in naše predrage energije gre na račun nepotrebnega nakupovanja? Koliko nepotrebnega brskanja po katalogih, iskanja po internetu.

Upam, da nam počasi postaja jasno, da nam ti izdelki, pa naj si bodo kakršni koli že, ne bodo prinesli trajnega zadovoljstva, trajne sreče. Da bomo ravno tako živeli, kot sedaj, z ali brez določenega izdelka.

sobota, 12. MAREC 2011 !!!


Če se vsega tega vsaj približno zavedate, potem vas pozivamo k akciji DAN BREZ NAKUPOV ali Buy nothing day, ki že 15 let poteka po svetu, sedaj že v 65-ih državah, v Sloveniji prvič leta 2004. Letos bo akcija potekala 12.marca in upajmo, da bo vsaj toliko odmevna, kot takrat, ko smo izključili luči za 5 minut. Se še spomnite?

Kako sodelujete ? Sodelujete tako, da v soboto, 12. marca 2011, NIČ NE KUPITE, da se ta dan vzdržite vsakršnih nakupov, vseh 24 ur.

Namen? To je dan, ko lahko pošljemo jasno sporočilo, da nam le ni vseeno, kaj se s svetom dogaja, to je dan, ko lahko pokažemo, da se znamo združit, to je dan, ko lahko z malo gesto prispevamo velik korak k boljšemu svetu.

Naj bo torej 12. marec dan, ko ne bomo ničesar kupili. Prav ničesar, en dan. Se lahko vzdržimo? Lahko k tem spodbudimo še ljudi okoli sebe?

Uporabniški avatar
Maja
Prispevkov: 166
Pridružen: To Nov 23, 2004 12:42 pm

Re: 12.marec - dan brez nakupov

OdgovorNapisal/-a Maja » Po Mar 14, 2011 4:04 pm

To pobudo sem videla že pred dnevi. In se z njo na nek način strinjam. Super, da se začenjamo zavedati, kako stvari tečejo in v kaj nas potrošniška miselnost sili.

Po drugi strani pa se sprašujem nekaj drugega. Boriti se proti potrošništvu pomeni boriti se proti rasti gospodarstva. Vemo pa, da brez rasti gospodarstva ni novih delovnih mest. In tega se verjetno dobro zaveda vseh 110.000 brezposelnih v Sloveniji (ali pa vsaj večina le-teh, vsi verjetno niti ne iščejo zaposlitve). Poleg tega si brez gospodarstva ne moremo predstavljati javne razsvetljave, cest, šolstva, zdravstva, raznih razpisov, pokojnin itd. Ker se vse to pač vzdržuje iz davkov in dajatev, ki pa pridejo iz gospodarstva. Podjetja zaradi želje po ohranjanju konkurenčnosti znižujejo stroške, kar pomeni tudi uvedbo več avtomatiziranih postopkov in zmanjševanje števila zaposlenih. Na novo pa zaposlujejo le podjetja, katerih prodaja raste in se tako lahko širijo. Torej, če želimo več delovnih mest, rabimo rast gospodarstva. Če pa podjetja želijo več prodati, morajo ljudje vedno več kupovati.

To pa je seveda skregano z logiko o zmanjšanju potrošnje iz prvega odstavka. Če bi res kupovali le tisto, kar potrebujemo, bi lahko zaprli veliko podjetij. Če bi vsak imel nekaj zemlje, to sploh ne bi bilo tako slabo, ker bi lahko postali kmetje. :D

Pa šalo na stran. V bistvu res ne vem, kako bi zmanjšali brezposelnost, ne da bi pri tem prodajali nekaj, česar ljudje ne rabijo. Ker ljudje v resnici potrebujemo zelo malo…

Morda so rešitev podjetja z visoko dodano vrednostjo, z veliko znanja. In predvsem, taka, ki bi delala res koristne stvari, ki bi ljudem olajšala življenje. Samo ne vem, do katere mere. Če pride recimo na tržišče en super duper robot, ki bo vsa hišna opravila naredil namesto mene, to mogoče ni dobro za moje zdravje, če bom jaz ob tem sedela na kavču in jedla čips. :?

Mogoče je tak robot primeren za starejšega človeka. Mogoče so torej priložnost starejši ljudje glede na to, da se prebivalstvo stara – delati koristne stvari za njih. Ampak tu po moje tudi kmalu pridemo do iste zanke. Če bi namreč vsi delali koristne stvari za starejše, bi se zaradi povečevanja konkurenčnosti začela ista bitka za kupce, kot poteka že sedaj.

Pa da ne bo zvenelo, da zagovarjam kapitalizem v obsegu, kakšen je danes. Sploh ne, saj se mi zdi, da se je tole kolesje potrošništva res zavrtelo predaleč. Po drugi strani pa nobeno podjetje in nobena organizacija ne more biti popolnoma altruistična. Vsaj toliko mora biti »sebična«, da si zagotovi denar za plače in s tem za lastno preživetje. Če temu sploh lahko rečemo sebičnost.

Gotovo je možnost tudi v zmanjševanju kraj denarja in zmanjševanju korupcije. Pa v zmanjševanju izkoriščanja sistema: na primer ko se par z otroki ne poroči in se celo prijavi na različnih naslovih samo zato, da dobi višjo olajšavo oziroma druge ugodnosti!!!! Ob tem pa se mi poraja vprašanje, ali je človeštvo sploh zrelo za kateri koli sistem, pa naj bo to kapitalizem ali kaj drugega. Na podlagi zgodovine bi rekla, da žal ne… In da je v bistvu morda problem ravno tukaj. zato me včasih ima, da bi se kar izpisala iz družbe in živela v enem gozdu puščavniško življenje :)

Tako da ne vem, kaj naj si o vsem skupaj mislim. Ali ima kdo kakšno idejo? Če je kdo sploh vse prebral in je prišel do tega vprašanja…
:wink:

Maja

Uporabniški avatar
Marko Bitenc
Prispevkov: 212
Pridružen: Sr Nov 17, 2004 6:01 pm
Kraj: doma

Re: 12.marec - dan brez nakupov

OdgovorNapisal/-a Marko Bitenc » To Mar 15, 2011 8:10 am

Mi imamo vsako nedeljo brez nakupov.

Logično in samoumevno, a ne?

Se mi ne zdi, ker parkirišča pred trgovinami so ob nedeljah polna, velikokrat tudi z istimi avtomobili kot so bili malo prej pred cerkvijo.

V človekovi naravi je, da so naše potrebe vedno večje od tistega kar imamo. Torej če vsak (jaz, ti, direktor multinacionalke...) malo zmanjša svoje apetite bo dovolj dobrin (časa, hrane, ...) za vse, ampak to je pa težkoo! :oops:

Marko

Iztok
Prispevkov: 96
Pridružen: To Nov 23, 2004 10:16 am

Re: 12.marec - dan brez nakupov

OdgovorNapisal/-a Iztok » To Mar 15, 2011 6:50 pm

Zanimivo razmišljanje, tako obeh Markov, kot Maje... :roll:

Po moje bi bila stvar sila enostavna, če le ljudje ne bi bili veliki egoisti. Vsi bi delali 4 ure na dan, vsega bi imeli v izobilju, le medsebojne razlike bi bile relativno majhne. Pravzaprav bi bil to socializem. Glede na zgodovino se to ni obneslo, kapitalizem pa tudi ne. Kaj sedaj? Socialni kapitalizem... :wink:

Pa nikar ne nehajte kupovat, ker bo gospodarstvo še bolj v recesiji... :wink:

Iztok

janko
Prispevkov: 105
Pridružen: Po Apr 16, 2007 9:15 pm

Re: 12.marec - dan brez nakupov

OdgovorNapisal/-a janko » To Mar 15, 2011 10:01 pm

se še jaz malo oglasim...

kdor je res tako zelo proti potrošništvu, mora pač čimveč kupovat na bolha.com in podobnih straneh, ker je tudi to neke vrste recikliranje...

lp
janko

Uporabniški avatar
Maja
Prispevkov: 166
Pridružen: To Nov 23, 2004 12:42 pm

Re: 12.marec - dan brez nakupov

OdgovorNapisal/-a Maja » Sr Mar 16, 2011 10:32 am

S stališča uporabnika se strinjam, da je dobro čim več starih svari uporabiti na novo oziroma jih reciklirati. Pri tem lahko res pomagajo tudi razne spletne strani z rabljenimi predmeti (čeprav ima bolha tudi oglase za nove stvari, ampak ok).

Je pa res, da je na prvi pogled dober namen spletnih mest, ki ponujajo poceni ali pa celo zastonj rabljene stvari, zelo vprašljiv. Če dobro pogledamo ob rob take spletne strani, je tam en kup reklam, nekdo pa je z njimi dobro zaslužil.

Mogoče je tudi dobro, če poskušamo svoje stare stvari uporabljati čim dlje ali pa jih obnoviti itd...

Uporabniški avatar
IceIsNice
Prispevkov: 92
Pridružen: Če Sep 27, 2007 2:38 pm
Kraj: Kjerkoli ze... Franci--JA!
Kontakt:

Re: 12.marec - dan brez nakupov

OdgovorNapisal/-a IceIsNice » Sr Mar 16, 2011 2:38 pm

Zgleda je moj malo pravokativni post vseeno sprozil malo vecjo aktivnost tukaj :)
Kar se tice potrosnje pa samo kot zanimivost, v nemciji ob nedeljah ni nic odprto, razen izrecno samo pekarne do poldneva. Tudi bozicno trznico zaprejo dan pred bozicem in potem gredo vsi na dopust do novega leta, ljudje zgleda vse prej kupijo, ker imajo glavno obdarovanje za bozic in ne za novo leto... skratka, ocitno se da tudi imeti hkrati super duper gospodarstvo in en dan na teden brez nakupov! In je res super filing, ko se ob nedeljah po masi sprehodiva do Rena, pa so vse trgovine zaprte, ampak je vseeno zunaj veliko ljudi, ki gredo vsi na sprehod... :roll:
Dokler ne vidis, da se da drugace, mislis, da to sploh ni mozno. Isto velja se za marsikaj drugega, ala zbiranje odpadkov, second hand trgovine itd. In vse to se da zelo hitro in enostavno spremeniti, ce imas pametno vlado in pametne zakone, brez tega pa je vse zgleda bolj boj z mlini na veter, zal...
pa en lep pozdrav
jasna
Come out of the circle of time // and into the circle of love.

Iztok
Prispevkov: 96
Pridružen: To Nov 23, 2004 10:16 am

Re: 12.marec - dan brez nakupov

OdgovorNapisal/-a Iztok » Sr Mar 16, 2011 9:14 pm

Ja, Maja je kar zanimivo misel napisala... Primer: večina obiskovalcev (99%?) portala podarimo.si verjame, da je nastal izključno "iz dobrodelnih vzgibov"... žal je resnica precej drugačna: zaznana poslovna priložnost in zelo dobra izpeljava... sedaj nekdo (podjetje) več kot odlično s tem služi... ? ... http://www.podarimo.si/oglasevanje ... v izhodišču pa so izkoristili tudi Karitas in podobne organizacije za uspešnejše širjenje...

Lp iztok

Mirjam
Site Admin
Prispevkov: 301
Pridružen: To Mar 01, 2005 4:05 pm
Kraj: Ljubljana

Re: 12.marec - dan brez nakupov

OdgovorNapisal/-a Mirjam » Če Mar 17, 2011 1:46 am

Pri nas gremo v trgovino samo 1x na teden, z listkom in vizijo.
Veliko stvari sem vložila lansko leto, počasi pa se z mislimi in vzgojo sadik pripravljam na novo rodovitno dobo naše zemlje.
Nedelja je nedelja v pravem pomenu besede, tudi po mleko k bližnjemu kmetu ne grem(iz principa nedelje), pa čeprav ga včasih ravno takrat zmanjka...


Vsekakor pa podpiram dan brez nakupa, če nekdo 364-365 dni res ne more brez nakupa:)

Lep pozdrav,
Mirjam

janko
Prispevkov: 105
Pridružen: Po Apr 16, 2007 9:15 pm

Re: 12.marec - dan brez nakupov

OdgovorNapisal/-a janko » Če Mar 17, 2011 11:44 pm

jah, res je da dodajo še par reklam na podarimo.si ali bolhi, od nečesa morajo preživet, samo še zmeraj se pa tudi iz tega kaj dobrega naredi, tako da jaz vsekakor podpiram in uporabljam tovrstne strani, sploh je pa takšno kupovanje direkten boj z nebrzdanim potrošništvom, ker prvič, nekdo ne vrže stran še čisto uporabne zadeve in tisti ki kupi, ne bo kupil nekaj novega...
je pa res da tisti ki se take strani spomnijo narest, pa lahko fino služijo, samo mislim da pozitivni vidiki bistveno prevladajo

lp
janko


Vrni se na “Kultura, trači...”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gosta