petje- dretje

ples, vabila, rumeni tisk

Moderator: pigs

janko28

petje- dretje

OdgovorNapisal/-a janko28 » So Sep 17, 2005 11:04 am

takole, ene par pevskih boste moral prebrat...
če ima kdo spodoben glas, al pa vsaj stas :roll: , se lahko poskusi na avdiciji za operni zbor, za opero Tri oranže, ki se bo izvajala januarja, več na strani www.opera.si
mene boste pa loh slišal :? v nedeljo ob devetih zvečer pri maši pri frančiškanih, pel bom pa celo tri nove komade, tko da se ful splača :lol:
še zmer velja, da če koga poznate k bi se uču pet, lahko mene pokliče, prva ura je zastonj :oops:
lp pa čim več sonca
janko

Damjana

OdgovorNapisal/-a Damjana » Ne Sep 18, 2005 1:19 pm

Hoj, Janko!

Jaz bolj njujno potrebujem en nasvet. Glasilke so sle po gobe (jaz jih ne najdem), skripajo kot total zarjavela vrata. Pa bolijo me k svinka. Nisem se drla! Da ne bo pomote! Kašljam - prehlad, drla se pa nisem. No, en mal ze, ko se v soli derem, da pridejo otroci nazaj. To je pa popolnoma vsakdanje (jakost je priblizno taka kot ce mamo klicem, da ima telefon - torej - to ni krivo). Kaj naj naredim? Za operni zbor pa bi se prijavila. Lahko komu drzim note, se mu smejem in ga debelo gledam... To je vse, kar znam!

Lepo se imej/ta!

DAmjana

Gost

OdgovorNapisal/-a Gost » Po Sep 19, 2005 11:47 am

hm, lahko da si kaksn virus staknla al pa kej podobnga... čajčki zmer pomagajo, odvisn tud, a mas zateceno, pordelo grlo, mandelje... men dostkrat pomaga kitajska mast -al tigrova, neki podobnega, kar namažeš, malo, povratu.
prfoksa mi je pa enkrat pred izpitom svetovala ful česna in čebule - sam poj me bo pa Iztok fentu, a ne :evil: ! pomaga tud vroč med z limono, sam ne se opečt!
eto, to bi bilo vse iz moje lekarniške prakse, vseeno se pa prej posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom... in tako naprej.
lep pozdrav
janko

Uporabniški avatar
merjasec
Prispevkov: 81
Pridružen: To Mar 01, 2005 4:42 pm
Kraj: Spodnje Gameljne
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a merjasec » Sr Sep 21, 2005 2:21 pm

Zivjo

Evo se neki iz nase domace lekarne... Pr nas doma slovi cebulni caj. To zgleda tko, da pac skuhas caj z cebulo in dodas malo zajbla. Zelo zazeljen je tudi med. Okus pa je tak, "zdrav".
Aja slisal sem pa tudi, da ce ti recimo zmanjka glasu in rabis glas, preprosto kapnes par kaplic propolisa v grlo in, taadaa glas je spet tu.

Lp, Gasper

DAmjana

OdgovorNapisal/-a DAmjana » Sr Sep 21, 2005 7:31 pm

Hoj, hvala za vse nasvete!

Sam, a si predstavljata, da se o cebulnem caju pojavim kjerkoli v javnosti. Se moja dva psa bi zbezala stran! Bom raje tiho. Zajbelj pijem, propolisa pa je ze zmanjkalo!

Lep teden se naprej, DAmjana.

Uporabniški avatar
irena
Prispevkov: 61
Pridružen: Če Mar 03, 2005 8:41 am
Kraj: Tacen
Kontakt:

Še tole

OdgovorNapisal/-a irena » Če Sep 22, 2005 6:23 pm

Še tole za Damjano in in vse, ki si želite popraviti grlo oz. izboljšati glas!
Baje blazno pomaga, če si v grlo oz. na glasilke kaneš eno kapljico kerozina (letalskega goriva). To sem izvedela osebno od enih ruskih opernih pevcev, ki so se zanimali, kje bi dobili to gorivo, pol sem jih pa povezala z Brnikom.
Irena

Uporabniški avatar
Tobi
Prispevkov: 214
Pridružen: Po Mar 28, 2005 4:16 pm
Kraj: Kurja vas

OdgovorNapisal/-a Tobi » Po Okt 03, 2005 5:18 pm

Živjo!

Jaz bi se kar malo pohvalil, da sem šel na avdicije za operni zbor 16.9. in sem bil tudi sprejet!!!
Še najboljš je pa bilo. da sem to izvedel nekje daleč od doma na Korziki in mi je to res pomenilo izjemno veliko!

LP, Tobi!

arnika
Prispevkov: 3
Pridružen: Po Okt 08, 2007 12:14 pm

operni pevčki!

OdgovorNapisal/-a arnika » Sr Okt 10, 2007 11:16 am

Na tole stran sm pršla, ker sm iskala informacije v zvezi z opernim zborom, kar pa še ne pomen, da ne hodim rada v hribe :wink:
Jankota al pa koga druzga ki se na to spozna, bi vprašala, kakšno pevsko znanje je potrebno, da lahko poješ v takem zboru? Opera mi je jako zanimiva, ne vem pa če mam pogoje :oops: Prosim help :D

janko
Prispevkov: 105
Pridružen: Po Apr 16, 2007 9:15 pm

OdgovorNapisal/-a janko » Sr Okt 10, 2007 5:43 pm

torej, za operni zbor rabiš znat pet po notah, se pravi nekakšno teoretično glasbeno podlago, ni pa nek hud nivo zahtevan, ker se itak na pamet poje in se stokrat vse ponovi. potem je na avdiciji treba zapet dva komada, ano pesem in arijo, seveda te nekdo spremlja na klavir. torej brez že po naravi super postavljenega glasu, kar je pa bolj redko, imajo vsi že nekaj let učenja petja, lahko privat ali v gla. šoli.
sam poučujem petje že kar nekaj časa zelo uspešno, tako da če te kaj glede tega zanima, samo vprašaj.
lp
janko

Uporabniški avatar
Tobi
Prispevkov: 214
Pridružen: Po Mar 28, 2005 4:16 pm
Kraj: Kurja vas

OdgovorNapisal/-a Tobi » Sr Okt 10, 2007 8:23 pm

He, he, he, si pa delaš reklamo :D :D
No, sej ti dam čisto prav, sploh če si na začetku pedagoške kariere.

Arnika, ti se pa kar Jankota drži! Ima tudi kakšne dobre zveze :D

LP,
Tobi

janko
Prispevkov: 105
Pridružen: Po Apr 16, 2007 9:15 pm

OdgovorNapisal/-a janko » Če Okt 11, 2007 8:15 pm

bolj kot veze 8) je pomembno znanje, tega mam pa res dovolj :D

arnika
Prispevkov: 3
Pridružen: Po Okt 08, 2007 12:14 pm

ej hvala obema!

OdgovorNapisal/-a arnika » Pe Okt 12, 2007 1:52 pm

se pravi če prov razumem, to ni tok zahtevno kot sm mislna? Torej če mam posluh in znam brat iz not, pa 2 leti sm se učila solo petja na privatni glasbeni šoli... A ni treba znat česa več, ne vem, tehnike opernega petja...? Bi mi lahko še kej več povedala o zboru-kok vas je, kakšna je kej povprečna starost pa kok je vaj na teden pa če je fajn bit v takem zboru... :?: :?: se opravičujem za svojo nevednost :oops: so avdicije za letos mimo?
Hvala :D

janko
Prispevkov: 105
Pridružen: Po Apr 16, 2007 9:15 pm

OdgovorNapisal/-a janko » To Okt 16, 2007 10:10 pm

tehnika ja pač klasična, kar se opere tiče, bolj močan glas ko imaš bolje je, ne gre pa zato. kdo se lahko bolj dere, tehnika je pomembna. vaje so urejene tako, da so termini kadarkoli - se pravi kaos, dopoldne ali zvečer, ni rednega urnika. če ti je všeč opera je super peti v zboru. zbor se pomlajuje tako da je tudi nekaj mladih not, je pa še zmeraj dosti starejših, velikost zbora- okoli 50.
lp

Uporabniški avatar
Tobi
Prispevkov: 214
Pridružen: Po Mar 28, 2005 4:16 pm
Kraj: Kurja vas

OdgovorNapisal/-a Tobi » Sr Okt 17, 2007 6:03 pm

Še moj dodatek.

Kar se avdicij tiče, jih opera razpiše po potrebi, če ji primanjkuje določenih glasov. Tako so lahko npr. avdicije samo za base. Ponavadi so razpis objavili tudi na svoji strani www.opera.si in če te zanima, kar čekiraj vsake toliko časa (predvsem zgodaj jeseni). Na avdicijah ti preizkusijo obseg glasu, ob tem pa radi vidijo, da imaš čim močnejši glas, ki pa je tudi dobro "postavljen" (kot je že Janko povedal). Nato jim zapoješ še dve solistični pesmi (ena je arija) po lastni izbiri, nekdo iz opere te pa spremlja "primavista". Na koncu te bodo mogoče še kaj vprašali, katera nota je katera, nič posebnega.
Torej, važno jim je samo, da imaš glas in da ti note grejo kolikor toliko dobro.

Kot je že Žanko povedal, vaje so lahko kadarkoli med tednom. Na začetku cca. 3xtedensko, proti koncu pa tudi 10xna teden! Se pa zavedaj, da je to kar nekaj cekinov :D Res, predvsem so dobro plačane predstave. Sprva so vaje samo vokalne, torej vadi se tekst, petje,... Nato pa pridejo še igralske vaje, kjer se najprej vadi na "suho", proti koncu se doda petje, na koncu pa še vaje z orkestrom na odru v CD-ju.

Ja, vseh starosti, tudi oseb, ki so pred upokojitvijo. Je bilo na vajah kdaj prav hecno, ko si plesal otroško kolo z nekom, ki bi ti lahko bil dedek :D

Iz lastnih izkušenj lahko povem, da je petje v opernem zboru res neverjetno doživetje. Končno ti je dano, da na lastni koži spoznaš celotno zakulisje neke operne hiše, kako vse funkcionira, kakšni so glasbeniki, kako se sploh naredi neko opero od začetka do konca... Pa tudi koliko je improviziranja na predstavah, pa se publiki sploh ne sanja, da je kaj narobe. :D

No, moram pa povedati, da pa le ni vse tako rožnato. Ko sem vstopil v zbor, sem imel ideološko predstavo, kako je v taki ustanovi kot je opera, vse idealno. Eh, je pa kar nekaj negativnih vidikov kot so npr. "foušije", predvsem med zboristi, ki so želeli postati solisti, pa jim ni ratalo... In če začneš izstopati s svojim dobrim petjem, se bo takoj našel kdo, ki ti bo privoščil kakšen kiks... Pa besednjak je pri marsikomu tudi bolj žalosten..

Eh, če pa potegnem črto nad vse skupaj, pa ti takoj predlagam in privoščim petje v opernem zboru! Tudi zelo dobre duše so notri in prav s temi ti vse skupaj postane zabavno.

Bodite lepo,
Tobija
I believe I can fly... baaaam...
...Ko si na tleh...

arnika
Prispevkov: 3
Pridružen: Po Okt 08, 2007 12:14 pm

OdgovorNapisal/-a arnika » Če Okt 18, 2007 2:01 pm

Hvala obema za odgovore!
Točno tak odgovor sm si želela...Tobi, če prej nism bla, sem zdj res čist navdušena-tvoj odgovor me je res prepričal...zdj pa najboljš da pridno "treniram" solo petje in čakam na novo avdicijo ne. Mogoče mi pa nekoč uspe in bom mal pomladila tale vš zbor :)
Janko kok računaš na uro :wink:


Vrni se na “Kultura, trači...”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 40 gostov