Bralna značka

ples, vabila, rumeni tisk

Moderator: pigs

Uporabniški avatar
Maja
Prispevkov: 166
Pridružen: To Nov 23, 2004 12:42 pm

Bralna značka

OdgovorNapisal/-a Maja » Sr Avg 22, 2007 6:51 am

Pigs je v zadnjem času postal precej več kot le plezalna in gorniška skupina. S tem mislim na številne dejavnosti, ki se dogajajo in nimajo nikakršne veze s hribi. To je po moje zelo fajn. Tako sem prišla na idejo, da bi naš spekter še razširili, zato predlagam, da ustanovimo PIGS BRALNO ZNAČKO.

To pomeni, da bi se cca enkrat mesečno dobivali (recimo ob četrtkih, lahko pa si izberemo tudi kak drug dan) in predebatirali neko določeno knjigo, ki bi jo prej prebrali. Dobivali bi se kar na Glavarjevi 45 (če le ne bomo preglasni:-) Če pa bomo, bomo povabili našega prijaznega zgornjega soseda, ki tako na prvi vtis rad bere). Za prvo srečanje predlagam recimo Alamuta (Vladimir Bartol), ker mi kaka primernejša zanimiva knjiga zdajle ne pade na pamet. Poleg tega je tema aktualna in tudi večina je verjetno to knjigo že prebrala. Dobili bi se torej v četrtek, 13. 9. ob 19. uri za Bežigradom.

Če ima kdo kakršen koli drug ali dodaten predlog ali pripombo, naj vsekakor sporoči.
Prosim, če mi čimprej sporočite tudi, kdo bo prišel, da vem računat, najkasneje pa do 3. 9.

Lep dan vsem,
Maja

ur.Mozaika
Prispevkov: 15
Pridružen: Pe Mar 03, 2006 12:01 am
Kontakt:

Mozaikova podpora

OdgovorNapisal/-a ur.Mozaika » Sr Avg 22, 2007 12:46 pm

Uredništvo Mozaika idejo Pigsove bralne značke podpira z vso svojo močjo. Zaenkrat je svojo udeležbo na prvem srečanju Pigsove bralne značke iz uredništva potrdil glavni urednik, drugi pa bodo to verjetno naredili čimprej. Pigsova bralna značka lahko v glasilu Mozaik dobi tudi enkratni gratis oglasni prostor.
Če pa Pigsovci slučajno ne bi napisali že obljubljenih člankov za novo številko glasila Mozaik, v tem primeru bo celotno uredništvo prvo srečanje Pigsove bralne značke protestno izpustilo. (Kar se seveda ne bo zgodilo.) Zato - pošljite članke, ker septembra bo izšla nova številka!

Lepo podravljeni,
ur.Mozaika

Uporabniški avatar
irena
Prispevkov: 61
Pridružen: Če Mar 03, 2005 8:41 am
Kraj: Tacen
Kontakt:

bralna značka

OdgovorNapisal/-a irena » Pe Avg 24, 2007 2:56 pm

Pozdravljam idejo debatiranja o literaturi!
Nameravam brati in se udeležiti srečanj. Mislim pa, da bi morali skupaj določiti en opus primernih knjig. Alamuta sem že prebrala, pa tudi sicer mislim, da bi morale biti kakšne bolj zahtevna knjige. O Alamutu je bilo zadnje časa zelo veliko govora, zato je velika možnost, da bi bili pod vtisom vseh teh razparav.
Naj za prvo srečanje ostane Alamut, takrat pa naj vsi zainteresirani pridejo tudi s svojim spiskom predlogov.

Lep pozdrav vsem!
Irena

Uporabniški avatar
janezp
Prispevkov: 38
Pridružen: Pe Okt 20, 2006 5:01 pm
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a janezp » So Avg 25, 2007 10:57 am

Pri Katoliški Akciji smo se lotili podobnega projekta in lahko dam nekaj uporabnih predlogov. Izbrali smo si preprost kocept, ki smo ga poimenovali kar akcija 4 knjig. Knjige, ki bi se jih bralo, smo razdelil na 4 področja: duhovna tematika, leposlovje, družbeno-nazorska tematika ter zgodovinska tematika. Te tematike smo ocenili kot glavne tematike od katerih bi posameznik lahko pričakoval neko osebnostno rast. Izkazalo se je tudi, da je najbolje, če so knjige bolj kratke. Namreč, vsak si lahko vzame poljubno svojega časa in se loti brati Karamazove in jih lahko prebere v enem mesecu, za povprečno zaposlenega Slovenca pa se ta doba lahko podaljša na kakšno leto. Pri takem "klubu" pa se postavi nek rok in prestavljanje roka, ker polovica udeležencev knjige še ni cele prebrala, nekoliko uniči celotno dinamiko. Drug razlog pa je pogovor o knjigi. Nas je bilo na sestanku povprečno 6, za knjigo smo si vzeli 10-15 minut na sestanek in smo pri knjigi od Sodje, ki ima okoli 120 strani, prišli po treh sestankih do dobre polovice knjige, ostalo polovico pa smo bolj po hitrm postopku dokončali na naslednjem sestanku. V naslednjih letih pa smo celo raje mnogokrat prešli kar na članke. Skratka pri takem delu, kjer je udeležena skupina ljudi, ima dolgoročno več uspeha pretežna izbira kratkih knjig.

S področja duhovne tematike imate celo vrsto odličnih kratkih knjigic tujih (recimo Avguštinove Izpovedi) in slovenskih avtorjev, zato izbira ni težka. Pri leposlovju je ravnotako cela vrsta izbir novel (Starec in morje, Dublinersi, drame, ...) in kratkih romanov, družbeno-nazorska tematika (Shcumanova knjiga Za Evropo in Rebulov Jacques Maritain, ...), zgodovinska tematika (Nehajte že s tem srednjim vekom, avtobiografije in biografije zgodovinskih osebnosti, ...). Pomembno je, da se izbira knjige, ki imajo razsežnost, da »formirajo« človeka, in povečujejo duhovni in intelektualni kapital. Ravno ob takih knjigah je zelo zanimivo poslušati misli in ideje, ki so se porodila tudi ostalim, ki so prebrali isto knjigo kot ti.

lp
Janez

Uporabniški avatar
Maja
Prispevkov: 166
Pridružen: To Nov 23, 2004 12:42 pm

OdgovorNapisal/-a Maja » Po Avg 27, 2007 6:18 am

Se zelo strinjam z danimi pripombami. Čakala sem namreč na odziv, ker pač nisem vedela, kdo se bo krožka udeležil. Predlagam, da se na prvem srečanju dogovorimo, kako bomo stvari zastavili. Naj za takrat ostane Alamut ali pa če npr. Janez, ti predlagaš primerno konkretno knjigo, ki bo krajša, ker stvari dobro poznaš.

Lep dan,
Maja


Vrni se na “Kultura, trači...”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 39 gostov